Warszawa da się lubić…” .Przekonali się o tym uczniowie klasy VI i VII z naszej szkoły, którzy dnia 10.05.2022 r. odbyli jednodniową wycieczkę do Warszawy w ramach edukacji patriotycznej. Opiekę nad uczniami sprawowała nauczycielka Katarzyna Walkowska, która również zorganizowała wycieczkę. Wyruszyliśmy do stolicy we wczesnych godzinach porannych. Celem wyprawy było poznanie stolicy Polski. Pogoda była wyśmienita, cały czas dopisywała, więc tego dnia udało się zobaczyć wiele ciekawych miejsc.
Głównym punktem programu wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. Uczniowie mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzone doświadczenia na interaktywnych wystawach poświęconych przyrodzie i zachodzącym w niej zjawiskom oraz człowiekowi i ludzkiej percepcji świata fizycznego.
Następnie udaliśmy się na spacer ulicami Krakowskiego Przedmieścia, od Zamku Królewskiego w kierunku Placu Zamkowego. Podziwialiśmy Kolumna Zygmunta, Barbakan, mury miejskie. Na trasie wycieczki nie zabrakło wizyty pod Pałacem Prezydenckim Ogromne wrażenie wywarł na uczestnikach wycieczki Pomnik Małego Powstańca upamiętniający wszystkie dzieci, które walczyły i ginęły w Powstaniu Warszawskim latem 1944 roku. Na pamiątkowej tablicy wyryte są słowa znanej pieśni powstańczej: „Warszawskie dzieci pójdziemy w bój, za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew”. Była to niezwykle poruszająca lekcja historii.
Na Placu Piłsudskiego udało się zobaczyć zmianę warty przy grobie Nieznanego Żołnierza.
Tego dnia wszystko było piękne: Warszawa i my: żywa zieleń. Prawdziwą gratką dla miłośników sportu okazała się ostatnia atrakcja tej wycieczki– Stadion Narodowy. Wśród uczestników wycieczki było wielu kibiców piłki nożnej i ujrzenie stadionu było dla nich spełnieniem ich marzeń. Ogrom tego obiektu zrobił na nas naprawdę wrażenie!
Podziwialiśmy Pałacu Kultury i Nauki - jeden z najwyższych i jednocześnie najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie. Widać go z niemal każdego miejsca w stolicy. Powstał w 1955 roku z inicjatywy Józefa Stalina jako „dar narodu radzieckiego dla Polaków”. Wybudowany przez rosyjskich robotników przez długi czas był uznawany za reprezentację socjalistycznej władzy i dumę Polski ludowej – to w nim odbywały się m.in. zjazdy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od samego początku w jego monumentalnych wnętrzach odbywały się liczne koncerty, wystawy, targi i pokazy.
Wszystkich atrakcji i zabytków Warszawy nie udało się zaliczyć w ciągu jednego dnia. Jeszcze pewnie nieraz będziemy tu wracać. Mimo to wycieczka była niezwykle udana i przekonała nas, że podróże naprawdę mogą kształcić. Pożegnaniem Warszawy było zrobienie pamiątkowych zdjęć oraz oczywiście zakup pamiątek. [foto]